Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Wydarzenia: Rok 2014
 
22 kwietnia 2014r. - Zwyczaje wielkanocne w Brazylii
Siostra Dobrosława Smagacz, józefitka pracująca w Rio de Janeiro pisze: "Zwyczaje otaczające Święta Wielkanocne w Brazyli różnią się bardzo od tych w Polsce. Mam wrażenie, że we Mszy św. w Wielki Czwartek akcent jest bardziej położony na obrzęd umycia nóg przez Jesusa, a nie tyle na samo ustanowienie Eucharystii. W Wielki Piątek nie we wszystkich kościołach są Adoracje, ale często do poludnia są organizowane Drogi Krzyżowe, nierzadko w formie przedstawień.
Tak jest już od kilku lat w naszej parafi św. Sebastiana. W tym roku Droga Krzyżowa odbyła się na placu przed kościołem. Jest to plac miejski służący jako park, plac sportowy, plac zabaw. Inscenizacje kolejnych stacji przygotowała grupa młodzieży “Kairos”. Z roku na rok zwiększa się grupa ludzi biorących udział w tym nabożeństwie. Procesja przechodzi wśród przypadkowych przechodniów, stałych bywalców boisk sportowych, stolików do gry... Reakcje są różne. Niektórzy nie przerywają gry, jakby się nic nie działo wokół, inni zatrzymują się zadumani, jakby zaskoczeni... Widziałyśmy jakby powtórkę sprzed dwóch tysięcy lat... Tak samo przecież było tam... w Jerozolimie... ot, jeszcze jeden skazaniec... Minęło 20 wieków... Trudno powiedzieć dziś, w dobie TV, internetu, że ludzie nie wiedzą o co chodzi...

Kiedy wracałyśmy w Wielki Piątek po liturgi, widziałysmy jak wiele osób siedziało w barach przy piwie, ogladajac TV... W Brazylii Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy. Po liturgii Wielkiego Piątku już nie ma Adoracji. Kościoły są zamknięte aż do Mszy św. Wielkiej Soboty. Tu w Rio też trudno organizować nocne Adoracje ze względu na bezpieczeństwo, gdyż mimo że mistrzostwa świata w piłce już niedługo, np. spożycie narkotyków w ciągu ostatnich 10 lat uległo podwojeniu..."
   

13 stycznia 2014r. - Zaślubiny z Bogiem na brazylijskiej ziemi
Delegatura Brazylijska Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa dzieli się radością z pierwszych zaślubin z PANEM pięciu Siostr Neoprofesek: S. M. Cristina, S.M. Vitoria, S.M. Paula, S.M. Anita, S.M. Mirian, które w Święto Chrztu Pańskiego tj. 12 stycznia br. w kościele parafialnym w Monçao (Brazylia) oddały się Chrystusowi, pogłębiając swoją konsekrację chrzcielną.

Niezwykłe było to wydarzenie dla tutejszej Parafii, gdyż wszystkie Siostry pochodzą z Monçao, co było też jednym z powodów, że śluby odbyły się poza domem nowicjackim Zgromadzenia. Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Diecezji Viana - Dom Sebastiao Lima Duarte, tutejsi Księża z Parafii, Kapłani przybyli z Sao Luis, gdzie pracują nasze Siostry oraz bardzo licznie zebrani wierni. Na te celebracje przybyły także Siostry z naszych brazylijskich wspólnot dopełniając radości wejścia Sióstr Neoprofesek we wspólnotę Sióstr Świętego Józefa. Otaczamy Siostry modlitwą prosząc dla nich o wierne wypełnienie służby dla Królestwa Bożego i misji, do której zostały posłane. Przede wszystkim prosząc o świętość życia zakonnego, polecamy je wstawiennictwu naszych Świętych Patronów, a szczególnie naszemu Ojcu Założycielowi - św. Zygmuntowi Gorazdowskiemu.

Uroczystość ślubów zakonnych była poprzedzona „Tygodniem powołaniowym” zorganizowanym przez Siostry na terenie Parafii św. Franciszka Ksawerego. Siostry zaprosiły do współpracy Seminarzystów z diecezji oraz Osoby świeckie z różnych grup duszpasterskich. Utworzone ekipy odwiedzały w tym czasie rodziny, a wieczorem organizowały spotkania o tematyce powołaniowej, kończąc je Eucharystią w intencji powołań. Takim sposobem spotkania mogły odbyć się w 10 wioskach i we wszystkich dzielnicach miasta Monçao.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona glówna | Historia | Curitiba | Rio de Janerio | Monçao | Wydarzenia | Świadectwa | Galeria zdjęć | Zgromadzenie
© Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa - DELEGATURA BRAZYLIJSKA