Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Wspólnota sióstr w Rio de Janeiro została założona 19 marca 2000 roku. Jest to miasto, w którym obok nowoczesnych aglomeracji, na wielu wzgórzach rozciągają się favele, dzielnice nędzy i zorganizowanych band, gdzie króluje bieda i przemyt. Już dzieci i młodzież są tam wciągani w handel bronią i narkotykami.
Siostry pracują przy Parafii p.w. św. Sebastiana, która jest jedną z pięciu parafii położonych na Ilha do Governador - Wyspie Gubernatora, położonej w Zatoce Guanabara i należącej do Rio de Janeiro. Do tej parafii oprócz kościoła parafialnego należą dwie duże kaplice, skupiające ludność pobliskich faveli: Kaplica Matki Bożej Fatimskiej i Kaplica św. Franciszka.
Nad całością pracy duszpasterskiej w tych kaplicach czuwają siostry. Prowadzą katechezy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz przygotowują ich do Sakramentów św. Dla tych, którzy żyją bez sakramentu małżeństwa, siostry organizują kursy przygotowawcze do zawarcia sakramentalnego związku.


Siostry są Nadzwyczajnymi Szafarzami Eucharystii, dlatego też pomagają kapłanom przy rozdawaniu Komunii św. podczas Mszy św., jak również zanoszą Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie ludziom chorym i starszym.
Współpracują także z grupami parafialnymi:
- Legionem Maryi,
- Wspólnotą św. Wincentego á Paulo, organizującą pomoc i opiekę dla rodzin i osób ubogich,
- Duszpasterstwem dla braci z ulicy, organizującym żywność i pomoc dla ludzi bezdomnych.

Siostry pielęgniarki pracują w szpitalu św. Wincentego á Paulo, a oprócz tego zaangażowane są w prowadzenie Kręgów Biblijnych, katechizację dzieci przy parafii i opiekę nad ministrantami.

Przy wspólnocie sióstr istnieje od maja 2000 r. Modlitewna Grupa św. Józefa, która obecnie liczy 47 członków. Grupa spotyka się dwa razy w miesiącu: w pierwszą środę na Mszy św. w kościele parafialnym, a drugi raz na spotkaniu formacyjnym. Raz w roku grupa uczestniczy w dniu skupienia.

Kult św. Józefa jest w tej grupie bardzo żywy, świadczy o tym choćby fakt, że dwie kapliczki św. Józefa peregrynują nieprzerwanie między członkami tej grupy.
 
 
 
Strona glówna | Historia | Curitiba | Rio de Janerio | Monçao | Wydarzenia | Świadectwa | Galeria zdjęć | Zgromadzenie
© Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa - DELEGATURA BRAZYLIJSKA