Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Od stycznia 2005 r. istnieje wspólnota sióstr w północnej Brazylii, w stanie Maranhao, w miejscowości Monço. Parafia, w której siostry pracują liczy około 27.600 mieszkańców, a należy do niej 86 kaplic dojazdowych. W 2005 roku udało się siostrom dotrzeć do 18 wspólnot, które starają się odwiedzać systematycznie, katechizować tamtejszych chrześcijan i spieszyć z pomocą najbardziej potrzebującym. Ludzie na tamtych terenach zajmują się drobnym handlem, rybołówstwem, uprawą ryżu i fasoli. Ziemie są mało urodzajne, a w porze deszczowej wiele wiosek jest odciętych od świata, bez jakiejkolwiek pomocy. Dużo rodzin, często wielodzietnych, żyje w skrajnej nędzy, w domach z gliny czy z liści palmowych, bez światła, wody pitnej i pomocy medycznej.


Wychodząc naprzeciw potrzebom tamtejszego środowiska, siostry podjęły pracę w Duszpasterstwie Dzieci, angażując w to dzieło wielu wolontariuszy, uprzednio przeszkolonych. Roztaczają opiekę nad dzieckiem i matką od poczęcia do szóstego roku życia. Tym samym troszczą się o całe rodziny, wraz z ich potrzebami duchowymi, materialnymi i zdrowotnymi. Podopieczni wdrażani są do podstaw higieny, co pozwala zapobiegać wielu chorobom. Organizowane są również dla nich spotkania, podczas których prowadzone są katechezy i pogadanki z dziedziny ochrony zdrowia.


Duszpasterstwo Dzieci odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż z powodu braku opieki prenatalnej i szczepień oraz niedożywienia, bardzo dużo dzieci zapada na różne choroby, żyje z różnego rodzaju opóźnieniami, a nawet umiera.


Wiele też dzieci na tamtych terenach żyje bez opieki i ulica jest ich wychowawcą, dlatego kolejną inicjatywą podjętą przez siostry jest świetlica parafialna, gdzie dzieci mogą spędzić czas na nauce i zabawie oraz otrzymać posiłek, niejednokrotnie jedyny w ciągu dnia.
 
 
Strona glówna | Historia | Curitiba | Rio de Janerio | Monçao | Wydarzenia | Świadectwa | Galeria zdjęć | Zgromadzenie
© Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa - DELEGATURA BRAZYLIJSKA