Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Sao Luís to stolica jednego z najbiedniejszych stanów w Brazylii. Siostry Józefitki zamieszkały na peryferiach tego miasta, w dzielnicy, która nazywa się "Miasto Olimpijskie". Pierwszą wspólnotę stanowiły: S. M. Doris Kulik, S.M. Inviolata Leśniak i S. M. Rosenilda de Fátima Santos. Dzielnica "Miasto Olimpijskie" powstała wskutek tzw. inwazji. Polega ona na tym, że ludzie, całe wręcz rodziny przybywają z głębi tutejszego stanu albo też i z innych stanów "zmawiają się" i zajmują jakiś teren (szczególnie na peryferiach dużych miast), do którego nie mają żadnych praw. Nie mają też gdzie się podziać (opuścili ubogą wioskę rodzinną szukając "więcej chleba") i nie mają pieniędzy, aby zajęty teren zakupić. Czasami podczas inwazji nie obejdzie się bez ofiar, jak w przypadku tej naszej… Jednak jak wszystko na to wskazuje, warto było, bo trzynaście lat temu zajęty teren został oficjalnie podarowany "inwazorom" i zarejestrowany jako dzielnica. Dzisiaj mieszka w niej ponad dziewięćdziesiąt tysięcy osób.
Dzielnica, w której zamieszkałyśmy, podobnie jak i inne tego typu, na początku nie miała prądu, wody, kanalizacji, dróg asfaltowych.... Aktualnie w naszej dzielnicy jest prąd i woda (woda jest co drugi dzień). Nie ma natomiast kanalizacji. Brudy płyną na "ulicę". W porze deszczowej w mgnieniu oka "ulice" stają się potokami niosącymi wszystko co sobie można wyobrazić. Także odchody osłów, których jest tu sporo i służą jako siła pociągowa. Domy w takich dzielnicach są budowane z cegły (większość nie otynkowana), albo z gliny pokryte gałęziami palmowymi. Kobiety przeważnie zajmują się rodziną i domem, mężczyźni, jak się uda to znajdą stała pracę, a jak nie, to pracują dorywczo. Sporo mężczyzn, którzy pracują w kamieniołomach, wszystko robi ręcznie bez użycia dynamitu.


W 2005 roku została zainaugurowana w "Mieście Olimpijskim" parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Obecnie pracują w niej Księża włoscy z Werony. Do parafii należy siedem kaplic. Jedna z Sióstr pomaga w kaplicach: pod wezwaniem Ducha Świętego, Wniebowzięcia Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Inna Siostra włącza się w pracę duszpasterską w kościele parafialnym i w kaplicy Św. Łucji, a trzecia Józefitka działa apostolsko w kaplicy Jezusa Miłosiernego, Św. Anny i Św. Błażeja. Siostry zaangażowane są w katechezę, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, pomagają w przygotowaniu liturgii, formacji ministrantów, odwiedzają rodziny. Jednocześnie są włączone w PEO (Projekt Edukacji i Orientacji) dla dzieci, które mają kłopoty w szkole.


S. M. Beyzyma Potoczek w ramach ewangelizacji dzieli się wiedzą teologiczną ze studentami na Instytucie Studiów Wyższych (IESMA). Na uczelni tej klerycy z 12 diecezji i osoby świeckie studiują filozofię, teologię i wiedzę religijną. Siostra wykłada tu wstęp do teologii, antropologię i mariologię.

 
 
Strona glówna | Historia | Curitiba | Rio de Janerio | Monçao | Wydarzenia | Świadectwa | Galeria zdjęć | Zgromadzenie
© Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa - DELEGATURA BRAZYLIJSKA