Aktualności: Rok 2012
   
 
Wigilia dla osób chorych i starszych we Lwowie
24 grudnia 2012r.
 
Dnia 22 grudnia 2012 roku w domu Sióstr Świętego Józefa we Lwowie, przy ulicy Tatarbunarskiej kolejny raz odbyło sie spotkanie opłatkowe dla osób chorych i starszych. Ci, którymi Siostry opiekują się w ciągu roku i którym stan zdrowia pozwolił przybyć na to wspólne świętowanie, mieli radość przebywania razem w modlitwie i wigilijnym klimacie Bożego Narodzenia. Uroczyste wigilijne obchody rozpoczęło najwspanialsze modlitewne trwanie - Msza Święta. Po niej chorzy zebrali się przy stole wigilijnym łamiąc się opłatkiem i kolędując jak kto mógł i potrafił najpiękniej. Radosne świętowanie zaszczycił swoją obecnością J.E. Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski.
 
  ——————————————————————————————————————
 
Młodzież u Józefitek w Szepetówce
27 listopada 2012r.
 
Siostry Świętego Józefa pracujące na placówce w Szepetówce przekazały: ęW dniach 23-25 listopada 2012 r. w Szepetówce zostały zorganizowane Dni Skupienia dla młodzieży żeńskiej. Na spotkanie przyjechały dziewczęta z Kijowa, Starokostantynowa, ze Stryja i Żydaczowa. Oczywiście, nie zabrakło także dziewcząt z Szepetówki. W sumie w skupieniu wzięło udział 21 osób. W zrealizowaniu programu tych Dni pomogły nam Józefitki: S. M.Tatiana i S. M. Nazaria. Do celebrowania Eucharystii i wygłoszenia konferencji został zaproszony Ojciec Walentyn Tokarczuk OFM. Treści przedstawione przez Ojca na konferencjach dotyczyły tematu: Powołanie – odpowiedź na Boży plan wobec mnie.... Program tych Dni Skupienia był bardzo bogaty. Obok bowiem Eucharystii i konferencji, celebrowana była wspólna modlitwa Liturgią Godzin, odbyło się dzielenie Słowem Bożym, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, oraz prace w grupach. Nie zabrakło także pogodnego wieczoru.ę
 
 
  ——————————————————————————————————————
 
Wiadomości ze Stryja
26 listopada 2012r.
 
W przedszkolu w Stryju prowadzonym przez Siostry Świętego Józefa odbyło się „święto jesieni”. Różnowiekowe grupy przedszkolaków uroczyście pożegnały porę roku - jesień. Na początku spotkania S.M. Erika Dorosh, wychowawczyni grupy starszej, zwracając się do rodziców, podkreśliła, iż: ”Chrześcijaństwo jest religią radości. Każde nasze spotkanie jest okazją do obdarowania się wzajemną miłością, do głębszego odkrywania piękna świata które przejawia się na zewnątrz poprzez twórczość naszych dzieci. Pomódlmy się więc wspólnie do Ojca Niebieskiego za nasze dzieci, aby wzrastały w łasce i mądrości, za wasze rodziny tak, jak nas nauczył Pan Jezus.” Po wspólnym odmówieniu modlitwy Ojcze nasz... dzieci zaprezentowały piękne śpiewy i wiersze dla swoich rodziców. Nie zabrakło również gier i zabaw, w których aktywny udział wzięli też rodzice. Dzieci własnoręcznie przygotowały dla rodziców jesienne prezenty, które zostały wręczone pod koniec świętowania. Rodzice w zamian dla swoich małych pociech urządzili słodki poczęstunek. Całe święto było przeżywane w radosnym, miłym duchu prawdziwie ewangelicznej rodzinności.
 
  ——————————————————————————————————————
 
W kościele pw. św. Zygmunta Gorazdowskiego
22 listopada 2012r.
 
Z pewnym opóźnieniem, ale z wielką radością S. Dawida Muszyńska - józefitka od wielu lat włączona w duszpasterską pracę na Ukrainie donosi: "W piątek, dnia 21 września 2012 roku, przebywałam z Ks. Proboszczem Andrzejem Malikiem i z chórem z Tarnopola w miejscowości - w Jablonycji. Znajduje się tam Ośrodek „Caritas” i kościół pod wezwaniem św. Zygmunta Gorazdowskiego W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św., na której o oprawę muzyczną zatroszczył i śpiewy wykonał tarnopolski chór. W czasie homilii Ks. Prob. Andrzej Malik wspomniał o dobroczynnych dziełach założonych przez wielkiego Apostoła Bożego Miłosierdzia – św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego i o tym, jak On ofiarnie działał w Archidiecezji Lwowskiej na rzecz ludzi cierpiących i potrzebujących pomocy. Na zakończenie uroczystej celebracji Ks. Proboszcz podał do ucałowania wszystkim uczestniczącym we Mszy św. relikwie św. Zygmunta Gorazdowskiego. Wspomnę też, że jeszcze przed wyjazdem do Jablonycji starałam się Chórzystom zgromadzonym przy jesiennym ognisku przybliżyć Osobę i dzieła św. Zygmunta Gorazdowskiego – Założyciela naszego Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa."
 
 
  ——————————————————————————————————————
 
Sesja formacyjna we Lwowie
31 października 2012r.
 
W dniach 26 - 28.10.2012 r. roku w Domu Sióstr Św. Józefa we Lwowie odbyła się sesja formacyjna, której temat brzmiał: "Charyzmat Zgromadzenia wobec aktualnych wyzwań świata". W Sesji tej uczestniczyło 15 sióstr Św. Józefa z Delegatury Ukraińskiej, będących już po ślubach wieczystych. Centralnym punktem każdego dnia sesji była Eucharystia, którą sprawowali w poszczególnych dniach O. Sławomir Zieliński OFM Conv, Ks. Piotr Worwa SAC, O. Jakub Gonciarz OP. Siostry miały możliwość wewnętrznego ubogacenia się i odkrycia na nowo charyzmatu i duchowego dziedzictwa Ojca Założyciela – Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego poprzez wspólną Modlitwę Liturgiczną Godzin, Adorację Najświętszego Sakramentu, a także poprzez treści przekazywane w konferencjach i grupach dyskusyjnych. Sesję przygotowała S. Wirginea Pasternak. W spotkaniach uczestniczyła również M. Leticja Niemczura + Przełożona Generalna Zgromadzenia, która aktualnie wizytuje wspólnoty Józefickie w Delegaturze Ukraińskiej i S. Ewa Mazurek + Siostra Prowincjalna prowincji Tarnowskiej.
 
   
  ——————————————————————————————————————
 
Dziękczynienie za Wieczystą Profesję
25 sierpnia 2012r.
 
Dnia 25 sierpnia 2012 r. w Szepetówce na Ukrainie trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa: S.M. Jarosława Mlynska, S.M. Świętosława Umanets i S.M. Efraima Symanych dziękowały Bogu, a z nimi cała Delegatura Ukraińska, rodziny i bliscy Sióstr za dar powołania i złożoną niedawno Wieczystą Profesję. W czasie Mszy świętej dziękczynnej, której przewodniczył ks. Witalij Skomorowski – Biskup pomocniczy Diecezji Kijowsko- Żytomierskiej, Siostry w uroczysty sposób ponowiły śluby zakonne. Do świętowania dołączyli również Kapłani, których Bóg postawił na drodze życia naszych Sióstr: O. Andrzej Niemczenko OFM, O. Gracjan Diadiuk OFM, Ks. Józef Lipecki, Ks. Andrzej Jachymowycz i Ks. Sergiusz Ryznyk. Po Mszy świętej Siostry wraz zaproszonymi gośćmi udały się do józefickiego domu Sióstr w Szepetówce na wspólna agapę.
 
  S.M. Świętosława Umanets S.M. Efraima Symanych S.M. Jarosława Mlynska  
  ——————————————————————————————————————
 
Szkoła Formatorek Zakonnych na Ukrainie
11 lipca 2012r.
 
Ks. Piotr Ślęczka SDS informuje: "We Lwowie-Brzuchowicach 11 lipca br. zakończyła się trwająca trzy lata Szkoła Formatorek Zakonnych, prowadzona przez Centrum Formacji Duchowej w Trzebini. Dyrektorem Szkoły był ks. Grzegorz Pomorski SDS, a patronat nad nią objęła Polska Prowincja Salwatorianów i Konferencje Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich na Ukrainie (rzymskokatolicka i grekokatolicka). W ciągu trzech lat (2009-2012) odbyło się dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych i trzy serie rekolekcji lectio divina (prowadzący: ks. Piotr Ślęczka SDS i ks. Piotr Stawarz SDS). Wykłady prowadzili m.in. o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap, ks. dr Krzysztof Wons SDS i dr Wiesława Stefan. Szkołę ukończyły 44 siostry zakonne z terenu Ukrainy (jedna z Białorusi), przygotowujące się do pełnienia funkcji mistrzyń w swoich wspólnotach zakonnych. Na zakończenie Szkoły Formatorek Zakonnych uroczystej liturgii w obrządku grekokatolickim przewodniczył ks. bp Venedykt Aleksyichuk (3.07.), natomiast liturgii w obrządku łacińskim przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki (11.07.). Obaj biskupi, dziękując organizatorom Szkoły, podkreślali potrzebę prowadzenia na Ukrainie dalszej integralnej formacji do życia konsekrowanego, opartej na Słowie Bożym i uwzględniającej wymiary duchowy, intelektualny i antropologiczny."
Wśród absolwentek Szkoły dla Formatorek Zakonnych we Lwowie była Siostra Greta Kacere – Józefitka z Ukraińskiej Delegatury. Uczestniczki Szkoły Formatorek bezpośrednio i szczególnie wspierane były prawdziwie nazaretańską posługą na zapleczu, w kuchni, przez Siostry Świętego Józefa zatrudnione w Lwowskim Seminarium.
 
  ——————————————————————————————————————
 

Rekolekcje dla Osób chorych i samotnych na Ukrainie
1 lipca 2012r.

 
S. M. Grażyna Bocheńska CSSJ przekazała następującą relację: „W dniach od 23 do 30 czerwca tego roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach odbyły się rekolekcje dla osób chorych i samotnych, zorganizowane przez Siostry św. Józefa ze Lwowa przy ul. Tatarbunarskiej. W rekolekcjach wzięło udział 20 osób. Większość z nich była albo na wózkach inwalidzkich, albo ledwie chodzących i całkowicie uzależnionych od opieki innych osób. Wśród opiekunów były dwie Siostry Józefitki: S.M. Grażyna i S.M. Wiera., oraz trzech braci ze zgromadzenia św. Brata Alberta, Br. Marek, Br. Bernard i Br. Alojzy. Ten wspólnie spędzony czas był dla chorych, jak sami póĽniej opowiadali, codziennym świętowaniem. Niestety jest to tylko mały urywek ich życia. Są to ludzie, którzy zdani są na ból i cierpienie, a jeszcze bardziej na samotność i odrzucenie. Czas wspólnego spotkania się ze sobą oceniają, jako najszczęśliwsze chwile swego życia i z bólem uświadamiają, że muszą znowu wracać do rzeczywistości, w której niemal jedynym promykiem jest nadzieja, że dożyją następnego takiego spotkania. Bardzo serdecznie dziękujemy Bogu i wszystkim, kto się przyczynił do tego przedsięwzięcia, za możliwość odbycia tego czasu, trudnego, ale bardzo radosnego. Bóg zapłać za modlitwę. Chorzy nieustannie się modlą za wszystkich ofiarodawców i proszą, aby nie zabrakło dobrych i ofiarnych ludzi, a przede wszystkim nieobojętnych na ich ból i cierpienie w przyszłości.”
 
  ——————————————————————————————————————
  Uroczyste zakończenie I Krajowego Kongresu Eucharystycznego we Lwowie
7 czerwca 201r.
 
W dniach od 26 maja do 3 czerwca br. odbył się we Lwowie I Krajowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem: "Jezus Chrystus, wczoraj i dziś, ten sam i na wieki". Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że miał on miejsce w Roku Jubileuszowym 600-lecia przeniesienia stolicy Archidiecezji i Metropolii z Halicza do Lwowa. Kongres rozpoczął się dnia 26 maja w Kijowie i ogarnął wszystkie ukraińskie diecezje. Jego uroczyste zakończenie nastąpiło we Lwowie w niedzielę 3 czerwca br.
Zapewne w powojennej rzeczywistości Lwów nie przeżywał tak wielkiego świadectwa wiary w Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, jak w tym dniu. Wówczas to na lwowskich ulicach i placach roiło się od pielgrzymów i gości przybyłych ze wszystkich stron Ukrainy, oraz biskupów i osób duchownych z Polski, Białorusi, Węgier, Rumunii, Mołdawi, Rumunii i Austrii. Uroczystość rozpoczęła się na placu przy Akademii Weterynaryjnej, gdzie jej uczestników powitał arcybiskup lwowski ks. Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy. Apogeum kongresowych obchodów stanowiła uroczysta Msza św., której przewodniczył legat papieski kard. Angelo Comastri. Przekazał on dla uczestników Kongresu pozdrowienia od Ojca Św. Benedykta XVI oraz dar w postaci kielicha mszalnego. Ksiądz Kardynał po zakończeniu Eucharystii poprowadził procesję eucharystyczną ulicami miasta do łacińskiej bazyliki metropolitalnej, gdzie na zakończenie uroczystości powiedział znamienne słowa: „Podczas Mszy św. jak również w trakcie procesji eucharystycznej czułem obecność Jezusa a także obecność waszych serc obok Jezusa. To była dla mnie wielka radość przeżyć z wami te uroczystości. Jak tylko będę miał okazję spotkać Ojca Świętego, podzielę się z nim waszą radością. Mogę was zapewnić, że zabieram ze sobą do Watykanu najpiękniejsze przeżycia, jakich doznałem dotychczas w moim życiu”. Na zakończenie uroczystości odbył się wielki koncert na placu przed katedrą. W obchodach uroczyście kończących Kongres Eucharystyczny we Lwowie uczestniczyli także przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, miejscowe władze i konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Nie zabrakło wśród uczestników również Sióstr Świętego Józefa, których 16 przybyło z józefickich placówek na Ukrainie, a dwie - S. Wirginea Pasternak i S. Sabina Dusza z Domu generalnego Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Krakowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że to właśnie Siostry Józefitki bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania do Kongresu poprzez modlitwę, a także przez niemałą pracę na „zapleczu”. I tak, Wspólnota Sióstr ze Lwowa z ul. Kopernika pod kierunkiem s. Antonetty przygotowała dekorację ołtarzy na placu i obok Katedry, a S. Tatiana i S. Nazaria udekorowały kaplicę-samochód, w której przejechał w uroczystej procesji ulicami Lwowa Jezus w Najświętszym Sakramencie. Natomiast Siostry w domu Ks. Arcybiskupa zadbały o godne przyjęcie ks. kard. Angelo Comastri z Watykanu i Nuncjusza ks. abpa Thomasa Edwarda Gullicksona. Z kolei Wspólnota Sióstr w Brzuchowicach dzięki pomocy sześciu Sióstr Józefitek przybyłych ze Stryja, dwóch ze Lwowa z ul. Tatarbunarskiej i dwóch z Szepetówki mogła przygotować i podjąć świątecznym obiadem ok. 200 Dostojnych Gości i Uczestników Uroczystości.
 
     
  ——————————————————————————————————————
  "Centrum Dziennej Opieki Świętego Józefa"
18 kwietnia 2012r.
 
Dzieło "Centrum Dziennej Opieki Świętego Józefa" w Lubarze (Ukraina) rozpoczęło oficjalnie od dnia 18 kwietnia 2012 r. swoją działalność. Płacz i śmiech trzynastu maluchów słychać było w tym dniu z daleka. Ich grono powiększy się o kolejną trzynastkę od września br. Siostry Świętego Józefa – S. M. Felicja Maistruk i S. M. Eliza Kornafel odpowiadając na potrzeby czasu z radością podjęły trud prowadzenia tej placówki.
 
     
  ——————————————————————————————————————
  Rekolekcje dla dziewcząt w Skolem na Ukrainie
31 marca 2012r.
 
W dniach 23-25 marca 2012 r. w Skolem u podnóża Karpat, oddalonym o 36 km od Stryja odbywały się dni skupienia dla dziewcząt, które poprowadził O. Mikołaj Łuczok OP wraz z Siostrami - S. Tatianą Matiichuk, S. Nazarią Garmanchuk i S. Marleną Kuts. Wzięło w nich udział 15 dziewcząt ze Lwowa, Stryja, Żydaczowa, Skolego i Szepetówki. Temat spotkania: "Czystość. Szacunek do życia ludzkiego". Uczestnicy tych mini-rekolekcji spędzili czas w atmosferze rozważania Słowa Bożego, zwłaszcza tajemnicy Zwiastowania, adoracji Najświętszego Sakramentu, pochylania się nad wartością życia i powołania do świętości każdego człowieka, czerpania ze Ľródła Bożego Miłosierdzia w Sakramencie Pojednania i Pokuty. W czasie tych dni 8 dziewcząt podjęło duchową adopcję dziecka poczętego. Wystarczyło również czasu na wspólny śpiew, lepsze poznanie się, rozmowy, podziwianie przyrody i obejrzenie filmu „Listy do Boga”. Niech Pan sprawi, aby zasiane ziarno Bożego Słowa przyniosło obfite plony!
 
  ——————————————————————————————————————
  Grupa św. Józefa w Stryju
27 marca 2012r.
 
S. Tatiana Matiichuk CSSJ z radością informuje, że w dniu 19 marca 2012 r. w Stryju w czasie Mszy św. w kościele parafialnym p. w. Narodzenia Matki Bożej odbyło się uroczyste przyjęcie Członków Modlitewnej Grupy Świętego Józefa. W marcu ubiegłego roku została podjęta próba zorganizowania tej modlitewnej wspólnoty. Zgłosiło się wówczas ok. 15 osób. Po roku spotkań, modlitwy, poznawania zasad i obowiązków członka MGSJ i przybliżania duchowości św. Józefa, w czasie Mszy św. ku czci św. Józefa odbyło się uroczyste przyjęcie 13 członków z wręczeniem legitymacji i medalików św. Patrona Kościoła. Mszy św. odprawianej przy bocznym ołtarzu św. Józefa przewodniczył rekolekcjonista Ks. Dr Marian Chełmecki. „Zaocznie” do wspólnoty został przyjęty Ks. Proboszcz Wojciech Bukowiec, wierny czciciel św. Józefa, uczestnik wszystkich spotkań Grupy, a nieobecny z powodu głoszenia rekolekcji w innej parafii. W Stryju Modlitewną Grupę św. Józefa animuje S. Tatiana Matiichuk.
 
  ——————————————————————————————————————
  Wielkopostny "week-end z Bogiem" w Stryju
21 marca 2012r.
 
W dniach 9 - 10 marca 2012 r. w Stryju, w budynku Centrum Dydaktyczno-Wychowawczego św. Zygmunta odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci z klas 1 - 5. Rekolekcje, których hasło przewodnie brzmiało: "Miłość potężną siłą!" poprowadził ks. Remigiusz Oleniacz, wikariusz Parafii Stryjskiej, przy współpracy z Siostrami Świętego Józefa. Uczestniczyło w nich około 20 dzieci z Parafii oraz byli wychowankowie miejscowego przedszkola prowadzonego przez Siostry...
Józefitki. Na program tzw. „Weekendu z Bogiem” złożyły się: Msza św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej, inne formy wspólnej modlitwy, śpiew, oglądanie bajki pt. „Brat NiedĽwiedĽ”, oraz chwile wzajemnego poznawania się, współpracy, zabawy. Czas rekolekcji szybko minął, a dzieci niechętnie przyjęły wiadomość o ich zakończeniu pytając o następne terminy takich duchowych ćwiczeń. Módlmy się, by ten czas zaowocował w ich życiu miłością i trwałymi owocami życiowej przemiany.
 
  ——————————————————————————————————————
  Przedszkole w Lubarze otwarte
6 marca 2012r.
 
Siostry Świętego Józefa prowadząc w Lubarze m. in. stołówkę "Caritas" dla dzieci, w miarę upływu czasu, coraz bardziej zauważały wielką potrzebę podjęcia opieki nad "najmniejszymi". Siostry nierzadko też spotykały się z kierowaną do nich prośbą ze strony rodziców: "Siostry, otwórzcie przedszkole". Niegdyś bowiem w tej miejscowości było kilka ośrodków tego typu, gdy tymczasem w Lubarze funkcjonowało tylko jedno przedszkole. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom miejscowej ludności, w lokalu przynależnym do "Caritas" zostały przeprowadzone gruntowne remonty i adaptacje z myślą o otwarciu przedszkola, którego prowadzeniem miały się zająć Siostry Św. Józefa. I tak, nadszedł bardzo oczekiwany dzień 3 marca 2012 r., w którym dokonane zostało poświęcenie pomieszczeń pod ośrodek opieki nad dziećmi. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem ks. abpa Piotra Malczuka - ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej, z udziałem ks. bpa Stanisława Szyrokoradiuka - wikariusza generalnego diecezji kijowsko-żytomierskiej, oraz innych Kapłanów. W Eucharystii uczestniczyli Przedstawiciele Władz miasta, Pracownicy „Caritas” z Kijowa i Żytomierza, oraz oczywiście Siostry Świętego Józefa - inicjatorki dzieła. Ich wielki wkład w powstanie przedszkola, zwłaszcza S. Antonetty Soliło i S. Antoniny Kamilowskiej, niech stokrotnie Bóg nagrodzi. Nowa placówka oświatowa w Lubarze oddana została pod opiekę wspaniałego Wychowawcy samego Jezusa - pod patronat św. Józefa.
 
  ——————————————————————————————————————
  Sesja Junioracka we Lwowie
15 lutego 2012r.
 
W dniach 10 - 12 lutego 2012 r. we Lwowie w Domu Delegatury Ukraińskiej Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa odbyła się Sesja formacyjna dla Sióstr Juniorystek. Wzięło w niej udział 9 Sióstr z Ukrainy. Tematem wiodącym Sesji było zagadnienie modlitwy Psalmami. Spotkanie prowadziła S. Emanuela z Krakowa ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, a nad całością czuwała S. Mistrzyni Junioratu - S. M. Ignis Flis cssj. Podczas spotkania Siostry miały możliwość pogłębienia więzi z Bogiem poprzez uczestnictwo w Eucharystii we Lwowskiej Katedrze, osobistą modlitwę a także ubogacające przebywanie we wspólnocie w klimacie siostrzanej radości.
 
  ——————————————————————————————————————
 
Rekolekcje w Szepetówce
3 stycznia 2012r.
 
Dnia 3 stycznia br. w domu zakonnym w Delegaturze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa na Ukrainie, w miejscowości Szepetówka, rozpoczęły się rekolekcje. Uczestniczy w nich szesnaście Józefitek z tejże Delegatury. Rekolekcje prowadzi Ojciec Sławomir Zieliński OFM Conv.
Siostrom rekolektantkom towarzyszy przybyła z Krakowa z siostrzaną posługą Siostra Jana Przetak - Wikaria Generalna Zgromadzenia. Rekolekcje, zgodnie z przyjętą w Zgromadzeniu zasadą, będą trwały osiem dni.
 
  ——————————————————————————————————————
 
 
Aktualności | U Założyciela | Historia | Placówki | Kontakt | Zgromadzenie
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa CSSJ - DELEGATURA UKRAIŃSKA