RVRADIO WATYKAŃSKIE
 

Categorie


  Miłość i Solidarność


  Kościół


  Kultura i
   Społeczeństwo



  Dokumenty
   watykańskie



  Ekumenizm


  Rodzina


  Młodzież


  Sprawiedliwość i
   Pokój



  Polityka


  Religie i Dialog


  Nauka i Etyka


  Audiencje i Anioł
   Pański



  Podróże apostolskie
Kosciól


 home > Kosciól > wiadomość


23/10/2005 15.31.30



Nowi święci Kościoła - zakończenie Synodu i Roku Eucharystii






Benedykt XVI dokonał uroczystego zamknięcia Roku Eucharystii i XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Podczas liturgii w Watykanie kanonizował 5 błogosławionych, w tym dwóch Polaków.

„Święty Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy – mówił papież. Msza św., Liturgia Godzin, medytacja, różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej”.

Ojciec święty podkreślił głęboką znajomość teologii połączoną z osobistą pobożnością zmarłego w 1923 r. metropolity Lwowa obrządku łacińskiego. Dzięki temu stał się on przykładem dla kapłanów i świadkiem dla wszystkich wiernych. Słowa papieża po polsku:

„Również święty Zygmunt Gorazdowski zasłynął swoją pobożnością opartą o sprawowanie i adorację Eucharystii – powiedział papież. Przeżywanie Ofiary Chrystusa prowadziło go ku chorym, biednym i potrzebującym”.

Święty Zygmunt Gorazdowski zmarł we Lwowie w 1920 r. Benedykt XVI wspomniał, że był on założycielem Towarzystwa „Bonus Pastor” dla kapłanów, zgromadzenia Sióstr świętego Józefa oraz wielu dzieł charytatywnych. Zawsze kierował się duchem wspólnoty, który w pełni objawia Eucharystia.

Słowa papieża po polsku:

Prostota i wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza najuboższych cechowały również chilijskiego jezuitę, świętego Alberta Hurtado. Zmarł mając 51 lat, w 1952 roku.

„Formacja otrzymana w Towarzystwie Jezusowym, wzmocniona na modlitwie i eucharystycznej adoracji pozwoliła mu poddać się Chrystusowi i stać się człowiekiem prawdziwie kontemplatywnym w działaniu – mówił papież. Założył ruch społeczny Ogniska Chrystusa dla najbardziej potrzebujących i bezdomnych, tworząc dla nich środowisko rodzinne, pełne ludzkiego ciepła”.

Święty Kajetan Catanoso był krzewicielem kultu i apostolatu Najświętszego Oblicza Chrystusa. Pod tym wezwaniem założył zgromadzenie sióstr, któremu przekazał swój charyzmat miłosierdzia, poświęcenia i pokory. Zmarł w 1963 r.

„Codzienna Msza i częsta adoracja Najświętszego Sakramentu ołtarza – powiedział w homilii papież – stanowiły duszę jego kapłańskiej posługi: z żarliwą i niezmordowaną miłością duszpasterską oddawał się on posłudze słowa, katechezy, konfesjonału, ubogim, chorym i trosce o powołania kapłańskie.

Święty Feliks z Nikozji na Sycylii, pokorny brat kapucyn, dzięki wytrwałej modlitwie osiągnął wyjątkową mądrość serca. Zmarł w 1787 roku.

„Brat Feliks – mówił ojciec święty – pomaga nam odkryć wartość małych rzeczy, które wzbogacają życie i uczą nas doceniać znaczenie rodziny i posługi braciom, ukazując, że prawdziwa i trwała radość, której łaknie serce każdej istoty ludzkiej, jest owocem miłości”.

Nawiązując do zakończonego Synodu Benedykt XVI wyraził solidarność z Biskupami w Chinach. Brak ich przedstawicieli przyjęliśmy z prawdziwym bólem – powiedział papież. „Chcę jednak zapewnić wszystkich chińskich hierarchów, że otaczamy modlitwą zarówno ich, jak też ich księży i wiernych. Nosimy w sercu naznaczoną cierpieniem drogę wspólnot powierzonych ich pasterskiej trosce: ona nie pozostanie bezowocna, gdyż jest udziałem w Tajemnicy paschalnej, w chwale Ojca”.

Papież podkreślił, że kontemplacja Eucharystii winna prowadzić wszystkich, zwłaszcza księży do odnowienia swej wierności powołaniu i do rozbudzenia ducha misyjnego. Skłania do tego również obchodzona dziś niedziela misyjna.

Dzisiejsza liturgia była pierwszą mszą kanonizacyjną, sprawowaną przez Benedykta XVI. W uroczystościach wzięło udział blisko 70 tysięcy wiernych. Kanonizację drugiego w historii Chilijczyka świętowało w Rzymie 10 tys. jego rodaków, wraz z oficjalną delegacją państwową z prezydentem Chile, przewodniczącymi obu izb tamtejszego parlamentu i ministrem spraw zagranicznych. Polskie władze reprezentowała ambasador Hanna Suchocka. Na Placu świętego Piotra było także 300 sióstr józefitek oraz ponad 3 tysiące pielgrzymów z Polski i Ukrainy. Delegację Episkopatu Polski tworzyli kardynałowie Józef Glemp i Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskupi Stanisław Dziwisz i Henryk Muszyński. Przybył również obecny arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, kardynał Marian Jaworski ze swym biskupem pomocniczym. Wypowiedzi bp. Buczka, kard. Jaworskiego i s. Leticji Niemczury, przełożonej generalnej józefitek:





jp


  « Strona poprzednia

 


Kosciól

23/10/2005 15.35.39
Hiszpania i misje


23/10/2005 15.34.12
Kard. Sepe o Niedzieli Misyjnej


22/10/2005 16.55.57
Kanonizacja: Kajetan Catanoso - sylwetka


22/10/2005 16.52.37
Kanonizacja: Feliks z Nikozji - sylwetka


22/10/2005 16.42.20
Poznań zaprasza papieża



Kategorie pokrewne


Strona poprzednia  Strona poprzednia
Homepage  Home page
Napisz do redakcji  Napisz do redakcji
top
top
All the contents on this site are copyrighted ©. Webmaster / Credits
top
top