Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 

«« powrót

Józefickie „Serce przy Bogu, ręce przy pracy” po brazylijsku

6 kwietnia 2017

okazji, by zrobić parę zdjęć przy wspaniałym drzewie, które jak dopytałyśmy się nosi nazwę: Angelim-Anielskie. Dowiedziałyśmy się, że to majestatyczne drzewo, w pełni dekoracyjne o wysokości 50 do 60 metrów dochodzi do szerokości 1.80 m! I jest to jedno z największych drzew w lasach Amazonki. Kiedy przybyłyśmy do Capinzal, grupa młodzieży już na nas czekała by nas powitać. Nieśmiałe uśmiechy szybko przerodziły się w obopólną radość. Zaprowadzono nas do domu byśmy trochę odpoczęły po podróży. Nie muszę chyba przypominać o  wysokich temperaturach jakie tu w stanie Maranhao panują. O 14.30 już byłyśmy w kościele pw. św. Sebastiana. Wszyscy byli zaciekawieni jak to będzie. My też. Przedstawiłyśmy się i zaprezentowałyśmy nasze Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa pokazując krótkie nagranie video. Następnie zaprosiłyśmy wszystkich do bardziej szczegółowego poznania Domu Świętego Józefa z Nazaretu i "Domu"-Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. Kluczowymi słowami w rozważaniu były: Drzwi – Amor, Podłoga – Pokora, Meble – Modlitwa, Ściany - Słuchanie i dzielenie się, Dach – Cisza, Okna – Rodzinność.

     Na spotkaniu nie zabrakło ukazania drogi powołania i odpowiedzi na wezwanie Chrystusa: Pójdź za Mną. Zapatrzeni w Chrystusa rozważaliśmy "słabe” strony Jezusa:

 1. „Słaba” pamięć Jezusa (Dobry Łotr Łk 23,42-43; Kobieta grzeszna Łk 7,47; Syn marnotrawny Łk 15,18-19).  2.Matematyka-“słaba” strona Jezusa (Zagubiona owca 1=99 Łk 15,4-7). 3.“Słaba” logika Jezusa (Zagubiona drachma Łk 15,8-10). 4. Jezus jest „awanturnikiem” (Błogosławieństwa Mt 5,3-12), 5. Jezus „nie zna się” na ekonomii i pieniądzach ( Robotnicy w winnicy Mt 20,1-16).

Młodzi, utalentowani, dzieliliśmy się też jak być artystami pierwszej klasy w sztuce miłowania i przebyliśmy drogę z pięcioma znakami:

1. Kochaj jako pierwszy, 2. Kochaj wszystkich, 3. Kochaj nieprzyjaciół, 4. Kochaj do utraty życia,

5. Kochaj służąc. (Teksty zostały zaczerpnięte z książki F.X.NguyenVan Thuan "Świadkowie nadziei. Rekolekcje watykańakie").

     W czasie dwóch dni spędzonych z młodzieżą nie zabrakło momentów radości wyrażonych w śpiewie i animacji. Oglądaliśmy widea z nagraniami sióstr, m.in.: "Czy możliwe jest życie w klasztorze?" Utworzyliśmy przestrzeń dla rozmów, dzielenia się, pytań i wątpliwości dotyczacych życia konsekrowanego. Punktem centralnym tych dni była modlitwa wspólna i osobista u stóp Jezusa i w Jego Miłującym nas Sercu. Odjeżdżając zostawiłyśmy z młodzieżą książki o Ojcu Założycielu proponując przygotowanie teatru o życiu św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego.Propozycja została przyjęta z radością, a więc żegnaliśmy się oczekując na  kolejne spotkania w następnym semestrze. Łączymy się z Wami Kochani w modliwie o dar nowych i swięych powołań.

Ps. Podczs gdy my spędzałyśmy czas z młodzieżą, S.Karola Adamiec CSSJ przewodniczyła spotkaniu z członkami - liderami Duszpasterstwa Dzieci. Formacja była poświęcona tematowi: "Lider posłany, aby służyć". Siostra Karola omówiła też z przybyłymi na spotkanie zagrożenia chorób dziecięcych w tutejszym klimacie i rzeczywistości, ich zapobiegane i omówiła praktyczne wskazówki działania.

S.Zyta Golonka CSSJ z São Luis, Brazylia

   
 
 
© Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, CSSJ